Stypendia raczej bez podatku

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące rozliczenia podatkowego, sprawdź, kto i jak powinien się rozliczyć przed polskim urzędem skarbowym

Stypendia raczej bez podatku

Postprzez Anita » Pn lut 11, 2008 1:07 am

Córka dostaje stypendium. Czy będzie musiała złożyć PIT i rozliczyć się z tych pieniędzy? Syn, starszy od niej, też dostawał stypendium, ale nigdy nikt nam o podatku nie wspominał. Jak to jest teraz?

Anita
Anita
 

Reklama

Re: Stypendia raczej bez podatku

Postprzez Gość » Wt gru 13, 2011 1:24 am

Jest kilka rodzajów stypendiów - od socjalnych, do naukowych przyznawanych za osiągnięcia w nauce lub innych dziedzinach. Stypendium to nic innego jak pomoc materialna dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, która może pochodzić z budżetu państwa, budżetów samorządu terytorialnego albo ze środków własnych szkół i uczelni. O tym, czy stypendium jest, czy nie jest opodatkowane, decyduje kto i w jakiej wysokości go udziela.


- Całkowicie opodatkowane są stypendia, kiedy osoby je pobierające nie spełniają warunków do zwolnienia oraz gdy stypendium wypłaca uczniom przedsiębiorca prowadząc) działalność gospodarczą.

- Zwolnione do kwoty 380 zł miesięcznie są stypendia ufundowane z własnej inicjatywy przez organizacje pozarządowe, gminy, powiaty, województwa.

- Całkowicie zwolnione z podatku - i tych jest najwięcej - są stypendia dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów samorządu terytorialnego albo ze środków własnych szkół i uczelni.

Kto ma jakąkolwiek wątpliwość związaną z płaceniem podatku od otrzymywanego stypendium, powinien zapytać o to instytucję, która je wypłaca.

• Co jeszcze bez podatku
Bez martwienia się o płacenie podatku można przyjąć:

- odszkodowanie z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, a więc na przykład odszkodowanie wypłacone w związku z wypadkiem samochodowym. Tych pieniędzy nie trzeba wykazywać w zeznaniu podatkowym;

-diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów za czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich do kwoty nie przekraczającej 2280 zł miesięcznie.

Również nie podlegają opodatkowaniu:

- wygrane w konkursach i grach organizowanych i emitowanych przez środki masowego przekazy (prasę, radio, telewizję) oraz konkursach z dziedziny nauki, sztuki, kultury, dziennikarstwa i sportu, nagrody związane ze sprzedażą premiową (zwolnienie nie obejmuje nagród otrzymywanych z działalności gospodarczej) - jeśli ich wartość nie przekracza 760 zł;

- nie przekraczające rocznie 760 zł dopłaty do zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży nie finansowane z funduszu socjalnego lub zakładowego;

- nie przekraczające 2280 złotych rocznie wydatki na świadczenia otrzymywane od uczelni przez studentów skierowanych na studenckie praktyki zawodowe;

- wydatki na świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń otrzymywane przez emerytów lub rencistów, a także przysługujące członkom rodzin zmarłych pracowników oraz zmarłych emerytów i rencistów.

Zapamiętaj!
• Również zdolne dzieci i uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy wygrywają w konkursach, turniejach lub olimpiadach organizowanych na podstawie przepisów o systemie oświaty - dostają nagrody, które są całkowicie zwolnione z podatku.

Pozdrawiam

Szymon ;)


Ostatnio przesunięty w górę Wt gru 13, 2011 1:24 am przez: Anonymous.
Gość
 
Powrót do Podatki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron